Psychologia rozwija się coraz bardziej. Nauka ta, rozkwitła w latach trzydziestych ubiegłego wieku i staje się coraz potężniejsza z roku na rok. Ma ona zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia.

Każdy stomatolog podczas szkolenia przechodzi kurs psychologii, który pomaga później w odpowiednim podejściu do pacjentów. Wszyscy wiemy, jak dużo lepsze może być nasze doświadczenie ze stomatologiem, który miał do nas odpowiednie podejście i zadbał o to aby obniżyć poziom naszego stresu.

Podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o ginekologię. Każdy ginekolog powinien zdawać sobie sprawę, że dla jego pacjentki, wizyta w gabinecie jest bardzo stresogenna. Nie trzeba jednak ogromnej wiedzy, aby zmienić to doświadczenie i zadbać o pozytywne wspomnienia pacjentki.

Psychologowie w Polsce nie są jeszcze tak popularni jak dla przykładu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. W tym kraju ilość psychologów jest kilkukrotnie większa, bo i zapotrzebowanie jest odpowiednie.

Psychologia ma także spore zastosowanie w chirurgii plastycznej. Przed każdym zabiegiem, czy jest to odsysanie tłuszczu, implanty stomatologiczne, czy zmiana kształtu nosa, psycholog będzie starał się sprawdzić czy pacjent jest zdrowy psychicznie i znaleźć przyczyny stojące za decyzją o operacji plastycznej.